Quantcast
Channel:  Wycieczki wkraj'a
Viewing all articles
Browse latest Browse all 339

Vysoky Vodopad

$
0
0
Dwa lata temu publikowałem na blogu relację z wycieczki na Pradziada doliną Białej Opawy. Post jest do tej pory jednym z częściej oglądanych (ponad 12 500 odsłon), a jak wynika z komentarzy, był również inspiracją dla wielu osób do przejścia opisanej trasy. Niedawno odbyłem kolejną wycieczkę w rejon Pradziada. Tym razem poruszałem się po jego zachodnim stoku, a celem było dojście do jednego z najładniejszych sudeckich wodospadów.

Układając trasę wycieczki chciałem zatoczyć koło, by z powrotem dojść do miejsca parkingowego, gdzie zostawię samochód. Wybór padł na przełęcz Videlský Kříž. Planowałem, że stamtąd zjadę autobusem do miejscowości Bela, skąd rozpocznę wędrówkę niebieskim szlakiem w kierunku wodospadu.

Dojazd z Zabrza odbył się w miarę pustymi drogami i zajął nam 2 godz. 15 minut. Po zaparkowaniu samochodu okazało się, że mamy około 15 minut czasu do przyjazdu autobusu. Nazwa przełęczy pochodzi od postawionego tam drewnianego krzyża z żelaznym krucyfiksem.





Przełęcz znajduje się na wysokości 930 m n.p.m. Nasz autobus się spóźnia. Wkrótce, podczas rozmowy z turystą czeskim okazało się, że droga na dalszym odcinku jest w przebudowie i komunikacja autobusowa jest zawieszona. Czeka nas ponad 4 km spacer asfaltem w dół. Nie ma wyjścia, zakładamy plecaki i schodzimy serpentynami do wioski Bela p. Pradedem.

Towarzyszą nam widoki na północne stoki pasma Pradziada.



Zejście zajęło nam niecałą godzinę. Na szczęście było jeszcze dość wcześnie i nie męczyła nas upałem słoneczna pogoda. Z nudów robiłem zdjęcia mijanym kwiatkom.






Widok pierwszych domów obiecywał bliski koniec asfaltu.



Tak też się stało. Po kolejnych 15 minutach jesteśmy w miejscu, gdzie niebieski szlak kieruje nas ku dolinie Studenego Potoku i dalej do wodospadu. Czesi na tablicach drogowskazów turystycznych podają odległości w kilometrach. Te trzy kilometry może oznaczać równie dobrze godzinę czasu na dojście, co i dwie godziny.



Już po chwili spotykamy niewielki potok.



Zaraz też orientuję się, że zrobienie dobrych zdjęć będzie tego dnia bardzo trudne. Ostre słońce w leśnym otoczeniu tworzy duże kontrasty, z którymi nie bardzo radzą sobie matryce w aparatach cyfrowych.

Cały odcinek do wodospadu idziemy w sąsiedztwie Studenego Potoku. Bardzo lubię takie trasy. Woda przepływając po skalnym podłożu przyjemnie pluska, a od strumienia czujemy zbawienny chłód.



Wędrujemy raz po jednej stronie potoku, raz po drugiej. Przejście umożliwiają drewniane mostki.



Tam, gdzie są większe uskoki skalne, woda tworzy malownicze kaskady.









Powoli dolina się zacieśnia, jej stoki staja się coraz bardziej strome.



Poniżej kilka zdjęć pokazujących ładniejsze miejsca na szlaku.


















W końcu po 1,5 godzinnej wędrówce stajemy w miejscu, gdzie dolina jest zamknięta skalnym urwiskiem.



To po jego skalnych ścianach spada woda Vysokiego Vodopadu. Zbliżenie na wodospad pozwala zorientować się, że posiada on jakby dwie części.


Muszę przyznać, że w pierwszym momencie wodospad mnie rozczarował. Raz, że przepływało nim mało wody, a dwa, że z miejsca widokowego – mostku nad potokiem - tak za bardzo to go nie było widać. Znajdował się bowiem w oddaleniu ok. 150 m. od szlaku.

Nie wiem, czy to dozwolone, wszak to teren rezerwatu przyrodniczego, ale postanowiłem podejść bliżej skalnej ściany. Od razu napiszę, że podejście jest trudne i niebezpieczne. Idziemy po osuwających się kamieniach, omszałych i zraszanych wodą. Często noga osuwa się do potoku. Z drugiej strony dopiero w czasie tego podejścia można delektować się pięknem tego miejsca.









Wreszcie docieram do miejsca, gdzie lepiej widać wodospad.



Po chwili wypatrzyłem półeczkę skalną jeszcze bliżej wodospadu. Dojście bardzo trudne i nie obyło się bez zroszenia wodą.



Jednak warto było. Oto dwa zdjęcia pokazujące piękno dolnej części wodospadu.






Wyżej już się nie da wejść, potrzebny by był sprzęt alpinistyczny. Jak pisałem wodospad ma dwie części. Do 1880 roku miał 45 m wysokości. Wtedy nastąpiło osunięcie ziemi i powstało kilka mniejszych kaskad. Górna ma 5 m wysokości i woda spadając na dół nie dotyka podłoża. Dolna część ma ok. 28 m wysokości i woda spływa tu po podłożu o nachyleniu około 75°. Wodospad znajduje się na wysokości ok. 960 m n.p.m.

Pora na powrót do szlaku. Napiszę tylko, że było trudniej, niż podczas podchodzenia. Odchodzimy teraz od Studenego Potoku i po chwili trawersujemy zbocze doliny ubezpieczoną ścieżką.



W jednym z miejsc znajduje się skalna półeczka, z której mamy ładny widok na dolinę.



Idziemy dalej, znów zakosami pokonując zbocze doliny. Warto zwrócić uwagę na jej nachylenie.



To najtrudniejszy odcinek na szlaku. Po około 1 godzinie wędrówki od wodospadu, wchodzimy w partie szczytowe Pradziada. Chwilami między drzewami widać jego charakterystyczna wieżę.



Teren łagodnieje, wchodzimy na widokową polanę.



W końcu dochodzimy do schroniska turystycznego Svycarna położonego na wysokości ok. 1300 m.



W schronisku polecam na obiad nudle z jagodami. Coś jak nasze knedle. Najedliśmy się do syta.
Wystrój schroniska nawiązuje do szwajcarskich korzeni jego nazwy.



Jeszcze jeden szczegół nawiązuje do szwajcarskiej tradycji – dziwaczny zegar w jadalni. Ciekawe, kto od razu potrafi odczytać, jaką godzinę wskazuje :-)



Wychodzimy ze schroniska. Przed nami ładna panorama Jeseników.



Ta ścięta góra na wprost to Dluhe Strane, na której znajduje się zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. Coś, jak u nas na górze Żar.

Czeka nas teraz zejście żółtym szlakiem na parking na przełęczy Videlský Kříž. Najpierw jednak musimy podejść na jeden ze szczytów Pradziada – Maly Ded –1368 m n.p.m.



Stąd już prosto w dół idziemy na przełęcz.



Początkowo dość stromo wyschniętym korytem jakiegoś potoku, następnie szerokim traktem wychodzimy na parking, gdzie zostawiliśmy samochód.



Od wyjścia ze schroniska minęła 1 godzina. Na cała trasę, z odpoczynkami, posiłkami i spokojnym robieniem zdjęć trzeba przeznaczyć ok. 6 godzin. Myślę, że jesienny czas będzie idealny na taką jednodniową wycieczkę. Można tez przeznaczyć na to weekend i połączyć obie opisywane na blogu trasy w atrakcyjny wypad w góry.

Zobacz również:




Wycieczka na Pradziada




Karlova Studánka



Lokalizacja


Viewing all articles
Browse latest Browse all 339

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra