Quantcast
Channel:  Wycieczki wkraj'a
Viewing all articles
Browse latest Browse all 339

Nad jeziorem Bohinj

$
0
0
O jeziorze Bohinjskim wspominałem przy okazji wycieczki kolejką linową na górę Vogel. Ponownie wracamy nad jego brzeg, tym razem do położonej około 5 km na wschód miejscowości Ribčev Laz. Ta niewielka miejscowość oferuje zarówno wspaniałe widoki na jezioro i otaczające go wzniesienia Alp Julijskich, jak i największe zabytki oraz symbole Bohinj, takie jak kościół św. Jana Chrzciciela, kamienny most Janeza, pomnik Zlatoroga czy pomnik pierwszych zdobywców Triglava.

Jezioro Bohinj jest największym naturalnym jeziorem Słowenii, chociaż jego wymiary (ok 4,1 x1,2 km) nie są zbyt imponujące. Jezioro powstało na skutek uskoku tektonicznego i zostało wypełnione wodą podczas ostatniego zlodowacenia. Jego objętość wynosi ok 100 milionów m3 wody, a największa głebokość to 45 m. Wzdłuż jego południowej części poprowadzono malowniczą drogę, chętnie pokonywaną przez rowerzystów. Istnieje też pieszy szlak prowadzący wokół jeziora o długości ok 11,5 km.



Pierwszą oglądaną atrakcją znajdującą się nad jeziorem Bohinj jest pomnik Zlatoroga. To chyba najbardziej znany symbol, tak Słowenii, jak i Triglavskiego Parku Narodowego.



Aby dowiedzieć się, dlaczego właśnie tutaj, nad jeziorem znajduje się jego pomnik musimy zapoznać się z legendą o Złatorogu.

Dawno, dawno temu, w słoweńskich górach żyły potężne białe damy, które potajemnie pomagały ubogim ale bardzo unikały towarzystwa ludzi. Na tych, którzy zawędrowali za daleko zsyłały burze i grad. Damy te miały stado kozic, którymi opiekował się Zlatorog. Nie był on zwykłym kozłem, bo miał złote rogi, ale jakby tego było mało jego rogi były kluczem do ukrytego w górach skarbca ze złotem. Dodatkowo Zlatorog był nieśmiertelny, bo jeśli zdarzyło mu się krwawić z jego krwi wyrastał piękny kwiat – triglavska roža, którą następnie zjadał i jego rany natychmiast magicznie się leczyły. Tutaj zaczyna się wątek romantyczny, jak w każdej legendzie. W Karczmie przy jeziorze Bohinj mieszkał karczmarz z piękną córką, w której wszyscy się kochali. Ona jednak chciała tylko jednego – najlepszego myśliwego w całej okolicy. Niestety myśliwy był biedny i nie podarował jej nigdy nawet kwiatka. Dlatego ona, jakże rozsądnie, wyszła za bogatego Wenecjanina, który już przy pierwszym spotkaniu podarował jej naszyjnik z pereł. Myśliwy, zrozpaczony, postanowił odzyskać ukochaną i podarować jej wszystkie górskie skarby. Wybrał się więc, chodził i chodził aż w końcu wyśledził Zlatoroga. Postrzelił go, a następnie śledził aż do jego kryjówki. Zlatoróg to jednak mądre zwierzę i po drodze zjadł trochę kwiatków, które wyrosły z jego krwi. Odzyskał siły i zaatakował myśliwego spychając go w przepaść. Po myśliwym ślad zaginął aż do następnej wiosny, kiedy to jego ciało wypłynęło w jeziorze obok karczmy, w rękach trzymając bukiet triglavskich róż. Białe damy odeszły, a my do dziś możemy oglądać skutki złości Zlatoroga i ślady jego rogów na skałach.

Tyle mówi stara legenda zastąpiona dzisiaj nowy zwyczajem. Podobno ten, kto dotknie rogów Zlatoroga będzie wiódł szczęśliwe życie. Jak widać na zdjęciu, wielu w to uwierzyło, o czy świadczą wypolerowane rogi kozła.



Z miejsca, gdzie znajduje się pomnik mamy ładny widok na jezioro.



Na jednym ze wzniesień widać stację narciarską na stokach Vogla.



Spoglądając w drugą stronę zobaczymy jedno z najczęściej prezentowanych w prospektach miejsc w Słowenii - kościół św. Jana Chrzciciela.



To nasz następny cel. Aby się do niego dostać przechodzimy na druga stronę rzeki Jezernica.



Położony na niewielkim wzgórzu kościół ma bogatą historię. Jest datowany na XI wiek i można się w nim dopatrzeć wszystkich stylów architektonicznych, od romańskiego przez gotyk do baroku. Jest otoczony murem, a jego południową elewację zdobią freski z postacią św. Krzysztofa, patrona podróżników, kierowców, pielgrzymów i przewoźników. Jednak tutaj miały inne znaczenie. Zostały namalowane na ścianie kościoła zwróconej w stronę wioski tak, aby każdy z mieszkańców mógł przynajmniej raz dziennie zobaczyć postać św. Krzysztofa. Wierzono bowiem, że będą mieli wtedy szczęśliwy dzień i unikną śmierci.



Po wewnętrznej stronie kościelnego muru znajduje się kilkanaście starych mogił, o których przypominają dzisiaj tylko pięknie kute żelazne krzyże.






Niewielkie wnętrze kościoła zaskakuje ogromną ilością starych, średniowiecznych fresków na ścianach. Te na filarach łuku tęczowego, przed prezbiterium ukazują różne sceny śmierci Jana Chrzciciela.



Piękne gotyckie sklepienie zdobione rozetkami i polichromiami z motywami roślinnymi.



Najstarsze z fresków są datowane na XIII wiek. Niektóre do dzisiaj skrywają tajemnice. Np. postać diabła szepcącego do ucha Kaina (po prawej) mordercze plany zabicia Abla (po lewej). Tylko dlaczego diabeł jest biały ?



Barwne freski przedstawiają 72 święte postacie.



Trudno znaleźć na ścianie miejsce wolne od malowideł.



Ozdobą kościoła jest bogato zdobiony detalami ołtarz główny z XVII w..






Kolejne freski ze ścian wokół ołtarza. I kolejna tajemnica.



Anioły - wampiry. Co oznaczają, czemu zostały namalowane w takiej postaci?



Boczny ołtarz Zwiastowania NMP pochodzi również z XVII.



Głowa Jana Chrzciciela z 1380 r.



Kamienny most Janeza (Jana) nad rzeką Jezernica. O ile jezioro Bohinj jest największe na Słowenii to rzeka Jezernica jest najmniejszą. Wypływa z jeziora, by za ok 100 m połączyć się z rzeką Sawa Bohinjka.



Z mostu mamy piękny widok na jezioro otoczone pasmem szczytów Alp Julijskich.



Kierujemy się teraz w stronę wzgórza, skąd najlepiej widać Triglav, największy szczyt Słowenii.



Obok miejsca widokowego znajduje sie pomnik pierwszych zdobywców Triglava. 26 sierpnia 1778 r. Štefan Rožič (myśliwy), Matija Kos (górnik), Lovrenc Willomitzer (lekarz) i Luka Korošec (górnik) jako pierwsi zdobywcy stanęli na szczycie Triglava. Pomnik stanął w 200. rocznicę tego wydarzenia i przedstawia czterech zdobywców zapatrzonych w widoczny na horyzoncie szczyt Triglava.



Wracamy na parking, jednak nie mogłem odmówić sobie zrobienia jeszcze jednej fotki kościoła św. Jana Chrzciciela. Kto wie, kiedy znów się trafi taki malowniczy obrazek.



Zobacz również:



Na Vogel kolejką linową




Lokalizacja miejsca


Viewing all articles
Browse latest Browse all 339

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra