Quantcast
Channel:  Wycieczki wkraj'a
Viewing all articles
Browse latest Browse all 339

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie

$
0
0
Kościół św. Jakuba i św. Agnieszki istniał wg miejscowej tradycji już w XI wieku. Dokument historyczny z 1198 roku mówi o konsekracji kamiennej romańskiej świątyni, wzniesionej na miejscu drewnianego kościółka za czasów biskupa Jarosława Piasta. W podziemiach dzisiejszego kościoła św. Jakuba można jeszcze oglądać resztki owej romańskiej budowli. W latach 1401-30 wzniesiono na jej miejscu katedrę gotycką, istniejącą do dziś.



Kościół posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o niebagatelnej powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych. Jest to drugi pod względem kubatury, po gdańskiej bazylice mariackiej, kościół w Polsce. Obok świątyni wznosi się dzwonnica, której budowę rozpoczęto w 1474. Czwartą kondygnację ukończono w 1516 i przykryto dachem, choć początkowo planowano jeszcze wybudować wieżę, która mogła osiągnąć wysokość 100-120 metrów.

W Nysie, od czasu jej lokacji w 1223 roku rezydowali w swoim zamku biskupi wrocławscy. Przez wiele lat miasto to było ich stałą siedzibą. Stąd dzisiaj często kościół bywa nazywany katedrą, chociaż oficjalnie ma tytuł bazyliki mniejszej.

Wejście do kościoła prowadzi przez neogotycką kruchtę.



Jej strzeliste portale są zdobione figurami świętej rodziny






W południowo zachodnim narożu kościoła znajduje się grupa rzeźb Ukrzyżowanie z 1772 roku.



Po wejściu do środka w oczy rzuca się ciąg wysokich, smukłych filarów. Nadają one wnętrzu monumentalny wygląd i wspaniały efekt przestrzenny.



Podchodzimy do prezbiterium. Znajduje się tam drewniany gotycko-renesansowy tryptyk z początku XVI wieku, zwany Ołtarzem Pasyjnym. W jego polu środkowym umieszczona została rzeźbiona grupa ukrzyżowania – Jezus wiszący na krzyżu, klęcząca u jego stóp Maria Magdalena i stojący po bokach Matka Boża oraz św. Jan Ewangelista. Na awersach skrzydeł przedstawiono cztery sceny pasyjne – Modlitwa w Ogrójcu, Biczowanie, Cierniem Ukoronowanie i Ecce homo. Rewersy zawierają kolejne cztery przedstawienia męki Chrystusa – Pojmanie, Sąd Piłata, Niesienie Krzyża i Ukrzyżowanie.



W kościele znajduje się 16 gotyckich kaplic bocznych. Część z nich zamknięta jest pięknie kutymi kratami stanowiącymi dzisiaj przykład wielkiego kunsztu dawnych mistrzów kowalskich.









Wyposażenie kaplic to pochodzące z różnego okresu ołtarze, w kilku znajdują się biskupie sarkofagi.












Również filary są bogato zdobione epitafiami i płytami nagrobnymi.






Przy jednym z nich znajduje się XVI wieczna figura św. Anny Samotrzeciej w bogatej srebrnej oprawie.



Liczne wojenne zniszczenia spowodowały, że niewiele ocalało w kościele oryginalnych witraży. Większość to współczesne dzieła.



Wychodząc z kościoła zwracamy uwagę na bogato zdobione podpory chóru.






Nysa poważnie ucierpiała w czasie działań II wojny światowej. Poważnie uszkodzona została również katedra. Około 60% miasta legło w gruzach. Mimo to warto wybrać się na spacer po tym mieście.

Zaraz przy dzwonnicy kościoła znajduje się dawna miejska studnia z wspaniałą kutą kratą z 1686 roku.



Nieopodal widzimy wieżę Bramy Wrocławskiej z XIV wieku z ładnym manierystycznym zwieńczeniem.



Przy ulicy Krzywoustego mijamy kolejną wieżę Bramy Ziębickiej.



Blisko stąd do Rynku, którego ozdobą jest renesansowy Dom Wagi Miejskiej z 1604 roku.



Jego ściany zdobią freski.



Po zachodniej stronie rynku znajduje się ładna fontanna Trytona z 1701 roku nawiązująca do rzymskich wzorów.



Idąc w bok ulicą Bracką dojdziemy do dawnego kościoła bożogrobców.



Kościół św. św. Piotra i Pawła został zbudowany w latach 1702-27 i jest uważany za najpiękniejszy w Nysie. To dzięki bogatemu wyposażeniu barokowemu wnętrza oraz wspaniałymi iluzjonistycznymi freskom braci Schefflerów. Niestety, tego dnia kościół był zamknięty i nie mam zdjęć z wnętrza.

Nasz spacer po Nysie powoli zbliża się do końca. Idąc w stronę bazyliki widzimy po lewej stronie wysoką wieżę nyskiego Ratusza.



Warto wjechać na jej szczyt windą, by jeszcze raz obejrzeć z góry kościół św. Jakuba i św. Agnieszki.



Moi drodzy, przed nami wyjątkowy czas Świąt Wielkanocnych. Życzę spędzenia ich w rodzinnej atmosferze, by i Wam udzieliła się radość ze zmartwychwstania Jezusa. Wesołych Świąt !

Lokalizacja


Viewing all articles
Browse latest Browse all 339

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra