Quantcast
Channel:  Wycieczki wkraj'a
Viewing all articles
Browse latest Browse all 339

Zamek w Trokach

$
0
0
Kilka lat temu, podróżując po Podlasiu urozmaiciliśmy sobie nasz pobyt wykupieniem wycieczki do Wilna. Już wracając do kraju nasz autobus zatrzymał się w miejscowości Troki, gdzie znajduje się ładnie położony nad jeziorem zamek. W dzisiejszym poście chciałbym przybliżyć Wam jego sylwetkę.



Zamek znajduje się na największej z trzech wysp jeziora Galwe. Jego budowę zlecił wielki książę Witold w latach 1404-1408. Zbudowano dwa skrzydła i 35-metrowy donżon. Donżon, oprócz standardowych funkcji obronnych, mieścił również kaplicę i część pomieszczeń mieszkalnych. Najważniejszym elementem struktury zamkowej był czworoboczny pałac książęcy z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym drewnianymi galeriami. Jego południowe skrzydło zostało zaadaptowane na monumentalną salę książęcą. Jego dekoracja była skromna – ograniczała się go glazurowanych cegieł i witraży w oknach. Cały obiekt był utrzymany w stylu gotyckim.



Wkrótce po bitwie pod Grunwaldem zamek zaczął tracić swoje znaczenie wojskowe. Dawna twierdza została przekształcona w rezydencję książęcą i bogato udekorowana wewnątrz. W zamku kilkakrotnie gościł Władysław Jagiełło, tutaj też zmarł książę Witold w 1430. Pod rządami Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta obiekt został przebudowany w stylu renesansowym i przeszedł kolejne prace adaptacyjne w celu przekształcenia w letnią rezydencję. Niestety, w czasach wojen z Moskwą zamek został całkowicie zniszczony.



Po I Wojnie Światowej zamek w Trokach znalazł się w granicach Rzeczpospolitej. Pojawiła się koncepcja jego odbudowy. Pierwsze prace wykonano jeszcze przed II Wojną Światową. Po jej zakończeniu rekonstrukcję zamku prowadzili Litwini. Odbudowano poszczególne wieże, baszty, mury i krużganki zamku. Obiekt odzyskał swój dawny blask. Dzisiaj tylko po zmianie barwy cegieł i kamieni możemy zorientować się, które fragmenty zamku mają oryginalne, XV wieczne pochodzenie.



Po wejściu do środka zamku rozglądamy się po jego dziedzińcu. Zwykle odbywają się na nim pokazy dawnych walk rycerzy oraz są organizowane jarmarki utrzymane w średniowiecznym stylu. Tego dnia jednak nie było takich atrakcji.



W budynku poniżej znajdują się pomieszczenia muzealne, które zwiedzimy pod koniec pobytu w zamku.



Kierujemy się teraz ku dawnemu pałacowi książęcemu.



Był on dodatkowo broniony fosą oddzielającą go od reszty zamku.



Wejście do środka odbywało sie po moście zwodzonym.



Wewnętrzny dziedziniec z drewnianymi galeriami.



Spacerując po pomostach zaglądamy do poszczególnych wnętrz zamkowych.



I tutaj niestety doznajemy największego rozczarowania. Większość pomieszczeń jest pusta lub wyposażona w eksponaty niewiele mające wspólnego z gotyckim wystrojem zamku.



Również spacerując po wnętrzach części muzealnej nie znajdziemy tam niczego pasującego do ducha i historii tego obiektu.



Do tego sposób prezentacji eksponatów oddzielonych od nas dużymi szybami nie sprawia korzystnego wrażenia. Sami zobaczcie.












Czy zatem warto odwiedzić zamek w Trokach? Na pewno tak, chociażby dla jego ładnej, średniowiecznej sylwetki, malowniczego położenia oraz historii powiązanej z dziejami Polski. Nie nastawiajmy się jednak, że we wnętrzach zobaczymy interesujące eksponaty związane z tą historią.

Lokalizacja zamku.




Viewing all articles
Browse latest Browse all 339

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra